Muzikoterapeutické techniky jako nástroj relaxace, psychohygieny a prevence syndromu vyhoření (číslo akreditace: A2020/0341-SP/PC/VP)
Seminář je zaměřen na předání základních znalostí z oblasti muzikoterapie a praktické osvojení muzikoterapeutických relaxačních a autoregulačních technik v kontextu prevence syndromu vyhoření, problémů s hlasem, ztráty motivace, nadměrné stresové zátěže a dalších obtíží, které mohou nastat v souvislosti s výkonem náročného povolání. Vyzkoušíme si dechová a hlasová cvičení, pomocí nichž můžeme velice účinně ochránit náš hlas a zároveň dodat našemu projevu na poutavosti. Pomocí nástrojů s přirozeným laděním (tibetské mísy, rámové bubny, africké bubny, perkuse, didgeridoo, brumle ad.) poznáme způsoby, jak si efektivně odpočinout a tzv. „vyčistit hlavu“ po náročném dni, a zároveň získat motivaci a kreativitu do dnů následujících.
Účastník obdrží základní informace o možnostech využití hudby a nástrojů s přirozeným laděním pro vlastní relaxaci, prevenci zdravotních problémů a osobní rozvoj. Během programu si každý vyzkouší základní muzikoterapeutické techniky vhodné jak pro vlastní, autoterapeutické účely, tak pro výkon jeho povolání. Na závěr účastníci zažijí působení muzikoterapeutické hudby při pasivní prožitkové relaxaci. Osvojením muzikoterapeutických technik získá účastník účinný nástroj pro udržení fyzického i duševního zdraví při výkonu náročné profese. Zahraje si na nástroje s přirozeným laděním, jako jsou tibetské mísy, rámové bubny, africké bubny a perkuse, s jejichž pomocí lze předcházet projevům syndromu vyhoření, přetížení v důsledku stresu a ztráty motivace. Během závěrečné prožitkové relaxace dostane možnost si hluboce odpočinout prostřednictvím hudby, kterou zahraje vyškolený muzikoterapeut.
Seminář je určen pro úplné začátečníky a předchozí hudební vzdělání není podmínkou.